Marzniesz? Oni też... w namiotach!

Termin: 10.10.2016 - 25.10.2016
Miejsce: Kraków
Organizator: Koło Naukowe Studentów Pracy Socjalnej UJ

ZBIÓRKA DLA UCHODŹCÓW PRZEBYWAJĄCYCH NA WĘGIERSKO-SERBSKIEJ GRANICY

W dniach 10-25 października 2016 r. Osoby skupione wokół Inicjatywy Witajcie w Krakowie prowadziły na terenie Krakowa zbiórkę odzieży zimowej, śpiworów i namiotów dla uchodźców przebywających w skrajnie trudnych warunkach w obozie w Kelebiji, przy granicy serbsko-węgierskiej.

Organizatorami akcji byli Bartek Kwiecień oraz Zosia Markiewicz – studentka pracy socjalnej w IS UJ oraz członkini Koła Naukowego Studentów Pracy Socjalnej UJ. Dzięki jej aktywności w zbiórkę włączyło się wielu studentów, a także pracowników IS UJ! Zbiórka prowadzona była równolegle w Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

O efektach akcji opowiedziała Zosia: Chciałabym wszystkim z całego serca podziękować! Jestem wzruszona jak ciepło i życzliwie została odebrana ta nasza skromna akcja, która urosła do takich rozmiarów tylko dzięki Wam, jak wiele osób się włączyło, w zbieranie, mozolne sortowanie, pomoc w transporcie, użyczenie przestrzeni, czy poprzez wsparcie zrzutki lub udział w naszym 7-samochodowym "konwoju" i dostarczenie paczek na miejsce. Owocem naszej wspólnej pracy jest to, że około cztery tony zimowych rzeczy trafiły do najbardziej potrzebujących, którzy marzną w przemakających namiotach, pod gołym niebem w Kelebiji. Ponadto udało nam się za pośrednictwem portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/cfa9eu) uzbierać aż 6250 zł. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na materiały budowlane (by poprawić warunki w Kelebija Community Center i zbudować magazyn) oraz na opłaty za ogrzewanie dużego namiotu MSF, jedynego miejsca gdzie w dzień uchodźcy mogą się ogrzać, a także na pokrycie części kosztów transportu oraz inne najpilniejsze wydatki. Przekazuję także podziękowania od organizacji NorthStar, która mimo bardzo wielu przeciwności i braku środków dzielnie zawiaduje Kelebija Community Centre!

Bardzo cieszymy się z powodzenia akcji i trzymamy kciuki za dalsze działania Zosi, Bartka i inicjatywy Witajcie w Krakowie!

Zdjęcia z prowadzonej akcji można zobaczyć w zakładce Fotoreportaże.

Materiał opracowała: Olga Maciejewska

Data opublikowania: 07.11.2016
Osoba publikująca: Katarzyna Ornacka